Fobie, obava, děs, hrůza, úzkost. Co je vlastně strach?

Strach je biochemický proces, při kterém mozek vyhodnotí situaci jako šokující nebo ohrožující a vyplaví do krve adrenalin. Najednou se ti postaví chlupy na zádech, začnou se potit dlaně a svaly jsou plné energie - připravené na útěk nebo na boj. Přesně tak to zařídila příroda.

Není ale strach jako strach. Existuje naučený a vrozený strach. Ten druhý je pro všechny lidské bytosti hodně - bojíme se třeba živelných katastrof. Oproti tomu naučený strach vzniká na základě špatné zkušenosti.

Stupně strachu aneb Jak moc se bojíš?

A aby toho nebylo málo, existuje hned několik označení pro tento stav, kdy se bojíme. Podle toho, jak je strach silný. Dost možná, že v domě hrůzy zažiješ více typů strachu právě podle toho, čeho se bojíš nejvíc. Obava nebo bázeň je snadno překonatelný a slabý strach. Fobie je nepotlačitelný strach z konkrétních předmětů nebo situací. Hrůza, zděšení nebo děs označují opravdu intenzivní strach, který může přejít v afekt. Úzkost zahrnuje zlé předtuchy i strach. Mohou ji doprovázet fyzické příznaky, ale její příčinu nejde jen tak definovat. Navíc může být krátkodobá, může ale trvat celé roky.

 

Proč se bojíme? A proč to vlastně milujeme?

Každý se bojí něčeho jiného a trochu jinak. Je to proto, že strach vnizká ze schopnosti se vzrušit a také z míry fantazie. A ta umí člověka potrápit opravdu hodně. Děsí tě pomyšlení, co se schovává na konci temné chodby? Tma a ticho totiž vyvolávají ty nejhorší scénáře toho, co by se mohlo stát!

Původně byl strach považován za negativní emoci, která nás chrání před zraněním. Proč ale někteří lidé vyhledávají strašidelné a někdy i nebezpečné situace? Může být nepochopitelné, proč někteří lidé mají strach rádi. Vždycky se ale objeví nějaká vysvětlení. Proč nás může strach přitahovat? - Hodně z nás má temné myšlenky a myslíme na to, jak udělat něco špatného a zakázaného. Člověk, který strach vyhledává, uspokojí tyto temné myšlenky bez toho, aby musel nějak špatně jednat. - Strach může být také určitou odměnou za přežití. Při opravdu velkém strachu si může mozek myslet, že jsme ve skutečném nebezpečí. A když hororová scéna skončí, je to jako bychom unikli smrti. Mozek pak uvolní endorfiny vyvolávající příjemný pocit. Jako sladkou odměnu. - Díky momentálnímu strachu a vzrušení zapomeneme na problémy obyčejného života.Člověk se tak bojí, a přitom si odpočine. - A dost možná mají lidé, kteří vyhledávají strach, nějaký gen, který je k tomu nutí. To plánují vědci zkoumat.

Vyzkoušej Fear House a třeba se přestaneš bát

Možná ti to přijde absurdní, ale i díky strachu se můžeš strachu zbavit. Odborníci tomu říkají metoda expozice. Strach z nejrůznějších hororových postav je totiž podle různých předpokladů naučený. A stejně jako když se něco naučíš špatně, je potřeba se to odnaučit. A to tak, že do Fear House skočíš rovnýma nohama, zapomeneš na každodenní starosti a třeba i na strach samotný!

Proč navštívit Fear House in Thrill Park?

Ze zdí pražského domu hrůzy v Žitné ulici dýchá hrůza a historie. Nepatří k žádným uměle vytvořeným strašidelným domům. Zdá se ale, že byl pro strašení přímo stvořen. V jeho sklepení se totiž objevují nesmyvatelné skvrny na stěnách, nepochopitelné a náhlé změny teploty nebo kolísání elektromagnetické aktivity.

A to není vše! Během 20 minut na tebe v podyemí čekají přízraky a výjevy, ze kterých si budou hrůzou vstávat i chlupy na zádech! Tak jestli se bojíš rád a horory v televizi ti už nestačí, přijď si jeden vyzkoušet na vlastní kůži. Vyzkoušej si svoje nervy v Prague Fear House v Thrill Parku.